Tisk

Diskuze na téma: Půjčování soutěžících

Pavel Novák, SDH Hrobce napsal(a) v úterý 14. února 2012 ve 20.57:31:

Liga začne svůj 2. ročník a já osobně přemýšlím o tomto benevolentním pravidlu, které je určitě hodně potřebné a to je půjčování závodníků. Hodně družstev nemá plný počet členů a musí si půjčit člověka z jiného družstva. Bez toho to prostě dnešní dobu nejde, to nepopírám. Nějaký člen nemůže, někdo je v práci, někdo je nemocný nebo zraněný. To je také v pořádku. Proto je toto pravidlo uděláno. Tady jde spíše o to, jak zamezit tomu, aby si družstvo nepůjčovalo jednoho člověka z jiného družstva na celou sezonu. To je věc, která je vlastně povolená, ale mě se moc nelíbí. Takže mým cílem je, aby se to nezačalo dělat v PHL a určitě je to věc, která se by se měla brzy řešit, než to družstva budou dělat ve velké míře. Mnozí si řeknou, že se to hlídat nedá a atd., ale pokud neuděláme potřebná opatření, tak se to hodně rozšíří v PHL viz. Krušnohorská liga. Hlídání je jedna z možností, které vidím jako reálné, i když to není běžné. Nikdy to nebude 100%, ale i přesto je to nějaké určité gesto. Proto by se proti tomu mělo bojovat už od začátku (půjčování jednoho závodníka na celou sezonu). Byl bych rád, kdyby jste napsali i vy nějaké své názory.

Milan Pála, SDH Křešice napsal(a) v úterý 14. února 2012 ve 21.34:02:

Ačkoli PHL nejezdíme, rád přispěji se svou trochou do mlýna.

Podle mě je nejvhodnější způsob, jak ohlídat maximální počet zápůjček během jedné sezóny, ale i třeba nadměrné půjčování jednoho závodníka seznam. Není problém odevzdat ze soutěže výsledky, a tak si myslím, že by nemusel být ani problém odevzdat seznam týmů, které na soutěži měly zápůjčku. (Pokud se bavíme o konkrétních lidech, mohlo by být uvedeno i jméno půjčeného a sbor. Tyto údaje se odevzdávají na JL běžně.) Každý pořadatel by musel na své soutěži projít seznam zápůjček a zkontrolovat, zda si již družstvo nevyčerpalo limit.

Jediný problém, který v tom vidím je, že se musí v průběhu sezóny hlídat a především vozit na soutěž jednotlivé seznamy od předchozích pořadatelů. Tuto činnost by měl zajišťovat zřejmě jeden člověk/sbor, který pravidelně jezdí. Řešením tohoto problému by mohla být elektronická evidence, kdy by dané limity pro každý tým byly pro pořadatele k dispozici na těchto stránkách.

Řekněme, že se stanoví maximální počet zápůjček pro družstvo – např. 4. Všichni začnou s nulou a postupně se bude přičítat, dokud nedosáhnout plného počtu. Bude tedy nutné evidovat pouze družstva, která si již zapůjčila, čili minimum informací. Pořadatel si projde zápůjční listy z předchozích soutěží, eventuálně vytiskne aktuální verzi z internetu a bude.

Nic účinnějšího mě zatím nenapadlo.

Pavel Novák, SDH Hrobce napsal(a) v úterý 14. února 2012 ve 22.00:35:

O tom právě mluvím, já také nevidím problém udělat nějaký seznam. Na PHL se zatím moc nepůjčuje, což je dobrá zpráva.
Teď je ale otázkou jaké dát tomuto pravidlo rozmezí. Já moc nejsem proto omezit půjčování jako takové, ale jen určitých lidí, které běhají za jedno družstvo celou sezonu.
Takže bych byl proto, aby si družstvo půjčilo určitého člověka jednou popř. na dva závody, aby muselo pak otravovat někoho jiného, což by mělo za následek to, že by byli i tím lidi okolo otrávený a družstvo by si muselo najít prostě nové člena do družstva. Je to jen taková myšlenka, takže by se vidělo v praxi, jaké by to mělo dopady. Rozhodně by šlo i to, že by družstvo mělo možnost si např. 4 půjčit za celou sezonu.

Milan Pála, SDH Křešice napsal(a) v pátek 17. února 2012 v 16.59:57:

Omezit počet půjčení konkrétní osoby pro jedno družstvo by mohl dobrý nápad. Potom by se nemuselo ani omezit půjčování obecně.

Pavel Novák, SDH Hrobce napsal(a) v pátek 17. února 2012 v 18.32:13:

Přesně tak. Podle mě je to první krok ke zlepšení této situace. Ten seznam si myslím, také není problém. Je to také pracnější, ale sledovat se to zatím prostě dá, ne že ne. Jak jsem už psal v přešlých příspěvcích, nelíbí se mi moc úplné omezování půjčování.

Michaela Levická, SDH Dřemčice napsal(a) v sobotu 25. února 2012 ve 13.27:01:

já jsem pro.. Podle mě je dobrý nápad Milana, každý člen v každém družstvu by se mohl půjčit jen 4× stejnému družstvu, akorát nevím jestli na stejnou pozici 4×, nebo 4× obecně… Například u mě je možnost běžet koš a béčka, to by se taky mělo promyslet ;)

Pavel Novák, SDH Hrobce napsal(a) v neděli 26. února 2012 ve 13.07:42:

Milan to myslí o trošku jinak.

Michaela Levická, SDH Dřemčice napsal(a) v neděli 26. února 2012 v 18.33:37:

tak já to pochopila, tak jak jsem to napsala :)

Martina Radošová, SDH Duchcov napsal(a) v pondělí 30. dubna 2012 ve 13.28:44:

Mám na toto obdobný názor jako Pavel. Nelíbí se mi, když si některá družstva celou sezónu půjčují stejného závodníka konkurenčního týmu a co si budeme nalhávat z 99% jde o závodníka silnějšího. A to je právě to, co mi vadí – prioritně se má družstvo snažit dát dohormady tým 7 lidí z vlastních řad. Samozřejmě rozumím tomu, že to není úplně vždycky možné (viz první příspěvěk, navíc i my jsme dříve měly velké potíže s počtem závodníků) a nikoho nechci osočovat, ale pokud družstvo nezvládne samo poskládat kompletní tým, nevidím důvod, proč by z toho mělo ještě prosperovat. Ovšem Milanovo řešení, celkové omezení na 4 zápůjčky za sezónu, by mělo dle mého názoru nežádoucí efekt – odradilo by spoustu družstev, jelikož by třeba ani nebyli schopni tým složit. A pokud se nemýlím PHL byla v první řadě založena právě proto, aby družstva přilákala a to především ta, která dříve jezdila jen pohárové soutěže, kterých není tolik. Myšlenka, kdy si jedno družstvo smí stejného člověka (na libovolný post) zapůjčit např. jen dvakrát za danou sezónu, je dle mého názoru výborná. Jak psal Milan na JL s odevzdáváním seznamů zápůjček mají zkušenosti a dle všeho to funguje bez problémů. Nemohu však opomenout situaci, kterou většina z nás velmi dobře zná – družstvo nejede na závody se šesti závodníky, nýbrž jen s pěti! S tímto má rovněž spousta družstev zkušenosti (my nejsme výjimkou) a bohužel i to se může stát. Jeden závodník je v práci, druhý náhle onemocní či se zraní a družstvu, které chce odběhat celý seriál, to značně zkomplikuje situaci. Proto mu nezbývá jiná varianta než „převlékání dresů“. A v rámci tématu této diskuze – udělá-li se pravidlo, že každý tým si smí jednoho závodníka půjčit pouze 2× v rámci jedné sezóny, jak ošetřit, aby za tým XY neběžel stejný závodník 2× v dresu týmu XZ, kdy pro tým XY bude zápůjčkou, a 2× v dresu týmu XY, kdy bude ovšem zápůjčkou pro svůj domácí tým XZ. V důsledku to tedy znamená, že daný závodník by mohl bežet během sezóny 4× za jedno družstvo. A pokud tým XZ má abnormálně rychlé proudaře (stejné nás toto tíží především kvůli proudařům, co si budeme nalhávat :) může si takto tým XY zapůjčit od týmu XZ až 4× LP a až 4× PP. Z celého seriálu by mu tak letos tým XZ nepokryl pouze 3 souteže. Za předpokladu, že má tým XY jednoho velmi rychlého proudaře, hned je úplně jiným konkurentem, než kdyby si musel půjčovat i například z výkonově horších týmů. Takovýto tým by si pak dle mého názoru rychle našel proudaře druhého. Jak byste tedy ošetřili toto – převlékání dresů? Snad jsem to napsala srozumitelně a pochopíte, co tím chtěl básník říci :D

Pavel Novák, SDH Hrobce napsal(a) v úterý 1. května 2012 v 9.28:54:

Takže Martino, tu tvoji teorii ( i reálnou) by jsme odstranili jmenným seznamem. Už takhle se to stejně na PHL píše. Jak jsem psal už nahoře, tak žádný systém asi nebude 100%, ale k omezení by mělo dojít. Převlékání je věc, která se dělá, ale soutěžícím, kteří to dělají se moc nelíbí (jednou za rok to ale nějaká družstva i musejí udělat). Letos už žádné změny určitě nepříjdou a budeme jen mapovat situaci. Pak můžou přijít jednání o změně tohoto pravidla.

Když tak o tom přemýšlím, tak jsou podle mě nejlepší vlastně dvě varianty. Omezení určitého závodníka na max. 2 vypůjčení do určitého družstva a nebo na max. 2 vypůjčení určitého závodníka během celé sezony do jakéhokoliv družstva.

Martina Radošová, SDH Duchcov napsal(a) v sobotu 5. května 2012 v 9.07:50:

My to taky nemáme rády, ale jak píšeš – občas prostě není jiná možnost. A to i když mi někoho prosíme o převléknutí a i když někdo prosí o převléknutí nás. Každopádně zkušební ročník je dobrý nápad. Na podzim už se pak dá z něčeho vycházet. Dále si myslím, že není zas takový problém to zaznamenávat. Ale jak Pavle píšeš ty dvě varianty, tak podle mě varianta půjčit jednoho závodníka max 2× za celou sezónu, a to bez ohledu na družstva, podle mě není moc dobrá myšlenka. První varianta se mi líbí víc :)

Podřipská hasičská liga v požárním útoku

Podřipská hasičská liga © 2021 ~ Vytvořil milanpala.cz ~ Redakční systém FSL CMS